czwartek, 31 marca 2011

Protokół powypadkowy

  Sporządzając dokładny opis przebiegu  wypadku przy pracy powiniśmy  uwzględnić:
  1.  Jakie czynności pracownik wykonywał w chwili zaistnienia wypadku, czy czynności które wykonywał należały do jego obowiązków wynikających  z zajmowanego stanowiska pracy.
  2. Jakie urządzenia , czynniki lub substancje przyczyniły się na zaistniały wypadek?
  3. Czy obsługiwane urządzenie było technicznie sprawne, jaka była usterka-niesprawność i jej wpływ na zaistnienie wypadku?
  4. Czy podczas pracy na danym stanowisku jest wymagane używanie  środków ochrony osobistej lub innych zabezpieczeń , na którym wystąpił wypadek, czy były one używane w czasie poprzedzającym wypadek?
  5. Czy ochrony osobistej ( zbiorowej)  i inne stosowane środki  zabezpieczające  były właściwe?
  6. Czy były przestrzegane przepisy BHP?
  7. Czy poszkodowany posiadał odpowiednie kwalifikacje wymagane na danym stanowisku pracy, oraz czy posiadała stosowne uprawnienia  i  czy był świadomy grożącego niebezpieczeństwa?
  8. Czy i kiedy poszkodowany był przeszkolony w zakresie BHP (instruktaż  ogólny, stanowiskowy, szkolenie okresowe), czy był zapoznany z oceną ryzyka zawodowego na danym stanowisku pracy?
  9. Czy i kiedy poszkodowany przeszedł badania lekarskie czy były jakieś przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku?
  10. Czy obowiązujące  na danym stanowisku pracy instrukcje obsługi maszyn i urządzeń  lub przepisy wskazujące sposób wykonywania zadań  w sposób bezpieczny, były przestrzegane oraz czy  instrukcje i przepisy były  dostępne?Ponadto czy pracownik został z nimi zapoznany?
  11. Jakie inne okoliczności  nie związane z materialnym środowiskiem pracy, organizacyjne, ludzkie , (sprawność poszkodowanego, trzeźwość w dniu wypadku) miały wpływ na zaistnienie wypadku?
  12. Czy był zapewniony prawidłowy nadzór nad pracą na stanowisku, na którym miał miejsce wypadek?
Ponadto należy umieścić  krótką informację na temat udzielenia  pierwszej pomocy.
Na końcu protokołu - wnioski , określić jakie przedsięwzięcia należy podjąć aby w przyszłości wypadki nie występowały np.Zarządzenie Dyrektora.

    wtorek, 22 marca 2011

    Nietrzeżwość , a wypadek przy pracy

    Nietrzeźwy pracownik pracujący na budowie  przechodząc koło rusztowania został uderzony przez spadającą z wysokości  deskę w wyniku czego przewrócił się i złamał sobie nogę.
    Gdyby pracownik był trzeźwy i  znalazł się w tym samym czasie w tym samym miejscu też zostałby uderzony  i doznał takiego samego urazu.
    W taki przypadku do wypadku  przyczyniło się, uderzenie deską, a nie stan nietrzeźwości poszkodowanego pracownika.
    Należy zaznaczyć, że stan nietrzeźwości pracownika jest ciężkim naruszeniem dyscypliny pracy i uzasadnia wyciągnięcie konsekwencji, włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę , natomiast nie stanowi zerwania więzi z pracą.

    niedziela, 20 marca 2011

    Zespół powypadkowy w małym zakładzie pracy

    Na początek coś z e-booka .
    Czy w razie  wypadku przy pracy pracodawca musi zawsze powoływać zespół powypadkowy, czy sam może ustalić okoliczności i przyczyny wypadku?
    Przyczyny i okoliczności wypadku przy pracy zawsze ustala  zespół co najmniej dwuosobowy.
    Jeśli nie ma możliwości powołania  zespołu powypadkowego w składzie dwuosobowym z uwagi na małą liczbę zatrudnionych pracowników to pracodawca  wraz ze specjalistą  spoza zakładu  ustala przyczyny i okoliczności wypadku.

    poniedziałek, 14 marca 2011

    WYPADEK

    W codziennej pracy "BEHAPOWCA" zdarzają się przykre sytuacje związane z wypadkami przy pracy .
    Nie każdy wie  jak  postąpić w zaistniałej sytuacji , zaczyna przeszukiwać w zasobach internetu informacji.
    I cóż znajduje wiele informacji, ale czy na pewno są to dobre informacje i czy przypadkiem nie zostanie wprowadzony w błąd .
    Chcąc pomóc  młodym adeptom BHP zamierzam wydać e-book "Wypadki przy pracy " będzie to publikacja poparta przykładami  wypadków, wyrokami sądowymi .
    Wydana zostanie w formacie  PDF po przystępnej cenie.