czwartek, 16 czerwca 2011

Wypadki przy pracach murarsko-tynkarskich

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków przy pracach murarsko-tynkarskich?
Jakie  wydarzenia  powodują wypadki przy pracy?
Przy wykonywaniu jakich czynności  dochodzi  do wypadków?
Przyczyny
Przyczynami wypadków przy pracy murarsko-tynkarskich są najczęściej:
  • organizacyjne (zła organizacja i metody pracy, brak nadzoru, dopuszczanie pracowników do pracy bez przygotowania, tolerowanie nieprzestrzegania przepisów BHP, nieporządek na stanowisku pracy, brak szkoleń BHP ),
  • techniczne ( niesprawne urządzenia , używanie maszyn i urządzeń niedopuszczonych do pracy przez UDT, nieprzestrzeganie terminów konserwacji, napraw i przeglądów oraz kontroli urządzeń -drabin, rusztowań. itp),
  • ludzkie (nieprawidłowe zachowanie pracownika, lekceważenie zagrożeń, niestosowanie środków ochrony indywidualnej, brak jakiejkolwiek zabezpieczeń , niestosowanie urzadzeń zabezpieczających).
Wydarzenia
Najczęstszymi wydarzeniami powodującymi wypadki przy pracach murarsko-tynkarskich to:
  • upadek pracownika (z wysokości, do zagłębień) i przewrócenie się na płaskiej powierzchni,
  • uderzenie, przygniecenie pracownika przez spadające, wysypujące lub wylewające się materiały budowlane i narzędzia, środki transportu oraz demontowane elementy,
  • przysypanie pracownika przez sypkie materiały lub materiał z osuwających się ścian wykopów,
  • skaleczenia otarcia naskórka, przekłucie przez ostre krawędzie narzędzi czy materiałów budowlanych,
  • zaprószenie oka przez żrące lub ostre cząsteczki materiałów stosowanych na budowie (wapno, zaprawę murarską), czy odprysków powstających na przykład przy dzieleniu cegieł bądź bloczków za pomocą młotka murarskiego.
Czynności
Do wypadków przy pracach murarsko-tynkarskich najczęściej dochodzi przy wykonywaniu takich czynności, jak:
  • przenoszenie , podnoszenie, wciąganie ręczne przedmiotów o znacznej masie lub rozmiarze, wychylanie się poza obrys rusztowania,
  • przemieszczanie się po płaszczyznach poziomych na wysokości,
  • wchodzenie na stanowisko pracy lub schodzenie z niego,
  • narzucanie zaprawy tynkarskiej.
Napisz czy zamieszczone informacje były dla Ciebie przydatne i jakie informacje chciałbyś aby znalazły się w e-booku na temat wypadków przy pracy.

piątek, 10 czerwca 2011

Wypadek w drodze do pracy i z pracy

Pracownik codziennie po pracy odbiera ze szkoły 7-letniego syna. Szkoła położona jest w przeciwnym kierunku do miejsca zamieszkania pracownicy. Podczas wychodzenia ze szkoły pracownik potknął się o krawężnik , stracił równowagę i upadł doznając urazu kończyny dolnej. Pracownik zgłosił pracodawcy , że uległ wypadkowi w drodze z pracy  do domu. Pracodawca sporządził kartę wypadku uznając to zdarzenie za wypadek w drodze z pracy do domu.
W tym przypadku nie można uznać, że droga została przerwana. Nie ma znaczenia, że pracownik odbywał drogę w kierunku przeciwnym do miejsca zamieszkania. Była to przerwa uzasadniona życiowo -  odebranie dziecka ze szkoły. 
Za drogę do pracy lub z pracy uważa się również drogę do miejsca lub z miejsca:
  • innego zatrudnienia lub innej działalności, stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,
  • zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,
  • zwykłego spożywania posiłków,
  • odbywania nauki lub studiów.
Jeżeli pracownik został skierowany do odbycia nauki lub studiów i ulegnie wypadkowi w drodze do miejsca lub z miejsca odbywania nauki/studiów, również to zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy. 
Co należy zrobić gdy ulegliśmy wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy.
Pracownik, który ulegnie wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, powinien powiadomić o tym swego pracodawcę, który ma obowiązek ustalić okoliczności wypadku. Pracodawca uznaje zdarzenie za wypadek w drodze do pracy lub z pracy na podstawie
  • oświadczenia poszkodowanego, członka jego rodziny lub świadków co do czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia
  • informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy (Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe itp.),
  • ustaleń sporządzającego kartę wypadku (§ 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy...).
Okoliczności wypadku w drodze do lub z pracy należy umieścić w karcie wypadku. Kartę sporządza pracodawca po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, nie później jednak niż w terminie 14 dni od uzyskania zawiadomienia o wypadku. Pracodawca  sporządza ją w dwóch egzemplarzach – jeden otrzymuje poszkodowany (lub członek jego rodziny), a drugi jest przechowywany w dokumentacji powypadkowej.
Do karty wypadku należy dołączyć oświadczenia poszkodowanego i świadków, dokumenty medyczne oraz  w przypadku prowadzenia dochodzenia przez urzędy lub instytucje zgromadzone materiały w sprawie zdarzenia.
Jeżeli pracodawca nie uzna zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, musi uzasadnić tę decyzję w karcie wypadku.
Do celów porządkowych pracodawca sporządzając  kartę wypadku powinien prowadzić rejestr tych wypadków  w którym powinien  ująć  np :
  • liczbę porządkowa,
  • datę i miejsce wypadku,
  • imię i nazwisko poszkodowanego,
  • krótki opis okoliczności wypadku,
  • liczbę dni niezdolności poszkodowanego do pracy .

środa, 8 czerwca 2011

Zabezpieczenie miejsca wypadku i zgoda na uruchomienie maszyn

Czy pracodawca musi zabezpieczyć miejsce wypadku i kto możne wydać zgodę na ponowne uruchomienie  maszyn/urządzeń zatrzymanych w związku z wypadkiem ?
Do czasu ustalenia  okoliczności i przyczyn wypadku pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób wykluczający:
- dopuszczenie osób niepowołanych,
- uruchomienie maszyn bez potrzeby maszyn i innych urządzeń  technicznych, które w związku z wypadkiem ,
- dokonywania zmian położenia maszyn i innych urządzeń technicznych, jak również zmiany położenia i   innych  przedmiotów ,które  spowodowały wypadek lub pozwalają odtworzyć jego okoliczności.
Zgoda na ponowne uruchomienie
Zgodę na :
- uruchomienie maszyn i innych urządzeń technicznych które zostały unieruchomione w związku z wypadkiem
- dokonania zmian miejsca wypadku
wyraża pracodawca, w uzgodnieniu  ze społecznym inspektorem pracy, ( w przypadku braku społecznego inspektora pracy -przewodniczącego zespołu powypadkowego) po dokonaniu oględzin oraz sporządzenia szkicu , fotografii miejsca wypadku.
W przypadku gdy wypadek przy pracy był:
-śmiertelny, ciężki lub zbiorowy
 zgodę na uruchomienie wyraża pracodawca po uzgodnieniu z właściwym  inspektorem pracy, prokuratorem, a w przypadku wypadku w zakładzie górniczym także po uzgodnieniu z właściwym organem nadzoru górniczego.
Dokonywanie zmian w miejscu wypadku bez uzyskania zgody są dopuszczalne jeżeli:
- zachodzi potrzeba ratowania  osób,
- ratowania mienia,
- zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie  Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009, Dz.U/105, poz 870 z 2009r, paragraf 3. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.