Czy pracodawca musi zabezpieczyć miejsce wypadku i kto możne wydać zgodę na ponowne uruchomienie maszyn/urządzeń zatrzymanych w związku z wypadkiem ?
Do czasu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób wykluczający:
- dopuszczenie osób niepowołanych,
- uruchomienie maszyn bez potrzeby maszyn i innych urządzeń technicznych, które w związku z wypadkiem ,
- dokonywania zmian położenia maszyn i innych urządzeń technicznych, jak również zmiany położenia i innych przedmiotów ,które spowodowały wypadek lub pozwalają odtworzyć jego okoliczności.
Zgoda na ponowne uruchomienie
Zgodę na :
- uruchomienie maszyn i innych urządzeń technicznych które zostały unieruchomione w związku z wypadkiem
- dokonania zmian miejsca wypadku
wyraża pracodawca, w uzgodnieniu ze społecznym inspektorem pracy, ( w przypadku braku społecznego inspektora pracy -przewodniczącego zespołu powypadkowego) po dokonaniu oględzin oraz sporządzenia szkicu , fotografii miejsca wypadku.
W przypadku gdy wypadek przy pracy był:
-śmiertelny, ciężki lub zbiorowy
zgodę na uruchomienie wyraża pracodawca po uzgodnieniu z właściwym inspektorem pracy, prokuratorem, a w przypadku wypadku w zakładzie górniczym także po uzgodnieniu z właściwym organem nadzoru górniczego.
Dokonywanie zmian w miejscu wypadku bez uzyskania zgody są dopuszczalne jeżeli:
- zachodzi potrzeba ratowania osób,
- ratowania mienia,
- zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009, Dz.U/105, poz 870 z 2009r, paragraf 3. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Napisz czy zamieszczone informacje były dla Ciebie przydatne i jakie informacje chciałbyś aby znalazły się w e-booku na temat wypadków przy pracy.