Pracownik codziennie po pracy odbiera ze szkoły 7-letniego syna. Szkoła położona jest w przeciwnym kierunku do miejsca zamieszkania pracownicy. Podczas wychodzenia ze szkoły pracownik potknął się o krawężnik , stracił równowagę i upadł doznając urazu kończyny dolnej. Pracownik zgłosił pracodawcy , że uległ wypadkowi w drodze z pracy do domu. Pracodawca sporządził kartę wypadku uznając to zdarzenie za wypadek w drodze z pracy do domu.
W tym przypadku nie można uznać, że droga została przerwana. Nie ma znaczenia, że pracownik odbywał drogę w kierunku przeciwnym do miejsca zamieszkania. Była to przerwa uzasadniona życiowo - odebranie dziecka ze szkoły.
Za drogę do pracy lub z pracy uważa się również drogę do miejsca lub z miejsca:
- innego zatrudnienia lub innej działalności, stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,
- zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,
- zwykłego spożywania posiłków,
- odbywania nauki lub studiów.
Jeżeli pracownik został skierowany do odbycia nauki lub studiów i ulegnie wypadkowi w drodze do miejsca lub z miejsca odbywania nauki/studiów, również to zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy.
Co należy zrobić gdy ulegliśmy wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy.
Co należy zrobić gdy ulegliśmy wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy.
Pracownik, który ulegnie wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, powinien powiadomić o tym swego pracodawcę, który ma obowiązek ustalić okoliczności wypadku. Pracodawca uznaje zdarzenie za wypadek w drodze do pracy lub z pracy na podstawie
Okoliczności wypadku w drodze do lub z pracy należy umieścić w karcie wypadku. Kartę sporządza pracodawca po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, nie później jednak niż w terminie 14 dni od uzyskania zawiadomienia o wypadku. Pracodawca sporządza ją w dwóch egzemplarzach – jeden otrzymuje poszkodowany (lub członek jego rodziny), a drugi jest przechowywany w dokumentacji powypadkowej.- oświadczenia poszkodowanego, członka jego rodziny lub świadków co do czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia
- informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy (Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe itp.),
- ustaleń sporządzającego kartę wypadku (§ 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy...).
Do karty wypadku należy dołączyć oświadczenia poszkodowanego i świadków, dokumenty medyczne oraz w przypadku prowadzenia dochodzenia przez urzędy lub instytucje zgromadzone materiały w sprawie zdarzenia.
Jeżeli pracodawca nie uzna zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, musi uzasadnić tę decyzję w karcie wypadku.
Do celów porządkowych pracodawca sporządzając kartę wypadku powinien prowadzić rejestr tych wypadków w którym powinien ująć np :
- liczbę porządkowa,
- datę i miejsce wypadku,
- imię i nazwisko poszkodowanego,
- krótki opis okoliczności wypadku,
- liczbę dni niezdolności poszkodowanego do pracy .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Napisz czy zamieszczone informacje były dla Ciebie przydatne i jakie informacje chciałbyś aby znalazły się w e-booku na temat wypadków przy pracy.